| Brand Name: | DEIF |
| Model Number: | CIO116 |
| MOQ: | 1 |
| Price: | U$498-528 |
| Packaging Details: | Carton |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
Wespc Original DEIF CIO116 Control Module CAN Generator Analog Interface Module
| Size | 200*200*100mm |
| Weight | 0.8kg |
| Generator Type | Diesel Generator |
| Output Channels |
8 multi-functional inputs |
| Operating Humidity |
10–90% (non-condensing) |
| Operating Temp | -25°C to +70°C |
| Protection Class | IP20 |
| Input Voltage | 24V DC |
| MOQ | 1PCS |
| Material |
Plastic |
CAN bus-based I/O module
The CIO 116 is a remote input expansion module for complex genset applications which require a number of digital inputs exceeding the capacity of your genset controller.
The CIO 116 is currently compatible with the following DEIF genset controllers:
AGC-4 Mk II
AGC 150
ASC-4
ASC 150
AGC 200
AGC-4
iE 150
iE 150 Marine
![]()