| Brand Name: | WESPC |
| Model Number: | 3142L072 |
| MOQ: | 10 |
| Price: | $2-$3(1 Piece) |
| Packaging Details: | carton |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Outside Diameter | 39.50 mm |
| Inside Diameter | 33.00 mm |
| Installed Height | 8.00 mm |
| Wall Thickness | 3.25 mm |
| Combustion Pressure Rating | 140 MPa |
| Seat Angle (Combustion Face) | 30° |
| Seat Angle (Throat) | 15° |
| Interference Fit | 0.075-0.095 mm |
| Maximum Operating Temperature | 220 °C |
| Concentricity Tolerance | 0.02 mm TIR |